Vishay Dale ERC6590R900FKEK500
Part No.:
ERC6590R900FKEK500
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERC6590R900FKEK500.pdf
Description:
RES 90.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Comments
ERC6590R900FKEK500 Specifications
Resistance:
90.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)