Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ242V
Part No.:
ERD-S1TJ242V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERD-S1TJ242V.pdf
Description:
RES 2.4K OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:768
Comments
ERD-S1TJ242V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERDS1
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
2.4 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)