Panasonic Electronic Components ERG-1SJ561
Part No.:
ERG-1SJ561
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERG-1SJ561.pdf
Description:
RES 560 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:800
Comments
ERG-1SJ561 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)