Panasonic Electronic Components ERG-2SG151V
Part No.:
ERG-2SG151V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERG-2SG151V.pdf
Description:
RES 150 OHM 2% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:210
Comments
ERG-2SG151V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERG
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)