Panasonic Electronic Components ERG-3SJ153
Part No.:
ERG-3SJ153
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERG-3SJ153.pdf
Description:
RES 15K OHM 5% 3W AXIAL
Comments
ERG-3SJ153 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)