Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1603
Part No.:
ERO-S2PHF1603
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERO-S2PHF1603.pdf
Description:
RES 160K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
Inventory:870
Comments
ERO-S2PHF1603 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERO
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
160 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)