Panasonic Electronic Components ERX-1SJR75
Part No.:
ERX-1SJR75
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERX-1SJR75.pdf
Description:
RES 0.75 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:892
Comments
ERX-1SJR75 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
750 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)