Panasonic Electronic Components ERX-2FJS2R0E
Part No.:
ERX-2FJS2R0E
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERX-2FJS2R0E.pdf
Description:
RES 2 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:205
Comments
ERX-2FJS2R0E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERX
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)