Panasonic Electronic Components ERX-3SJ1R1
Part No.:
ERX-3SJ1R1
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERX-3SJ1R1.pdf
Description:
RES 1.1 OHM 5% 3W AXIAL
Shipping
Inventory:336
Comments
ERX-3SJ1R1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ERX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)