TE Connectivity Passive Product ES3WR05G
Part No.:
ES3WR05G
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ES3WR05G.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 2% 3W AXIAL
Comments
ES3WR05G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ES, CGS
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)