TE Connectivity Passive Product FCB415RJ
Part No.:
FCB415RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FCB415RJ.pdf
Description:
RES 15 OHM 5% 4W RADIAL
Comments
FCB415RJ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
FC, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
4W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
-80/ +40ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.953" L (5.00mm x 24.20mm)