YAGEO FKN50SJR-52-5R6
Part No.:
FKN50SJR-52-5R6
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FKN50SJR-52-5R6.pdf
Description:
RES 5.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:613
Comments
FKN50SJR-52-5R6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FKN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)