YAGEO FMP200JR-52-51K
Part No.:
FMP200JR-52-51K
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FMP200JR-52-51K.pdf
Description:
RES 51K OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:280
Comments
FMP200JR-52-51K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FMP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
51 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)