Riedon products by Bourns FPR2A-0R015F1
Part No.:
FPR2A-0R015F1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-247-2 Variant
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FPR2A-0R015F1.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 30W TO218
Shipping
Inventory:100
Comments
FPR2A-0R015F1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
FPR
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
30W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Supplier Device Package:
TO-218 (TO-247)
Size / Dimension:
0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.949" (24.10mm)