Riedon products by Bourns FPR2A-0R025F1
Part No.:
FPR2A-0R025F1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FPR2A-0R025F1.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 1% 30W TO218
Comments
FPR2A-0R025F1 Specifications
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
30W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.949" (24.10mm)