Riedon products by Bourns FPR2A-0R25F1
Part No.:
FPR2A-0R25F1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FPR2A-0R25F1.pdf
Description:
RES 0.25 OHM 1% 30W TO218
Shipping
Inventory:100
Comments
FPR2A-0R25F1 Specifications
Resistance:
250 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
30W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.949" (24.10mm)