Riedon products by Bourns FPR2B-0R015F1
Part No.:
FPR2B-0R015F1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FPR2B-0R015F1.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 15W TO220
Comments
FPR2B-0R015F1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
FPR
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
15W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±500ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.598" (15.20mm)