Riedon products by Bourns FPR2B-0R15F2
Part No.:
FPR2B-0R15F2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FPR2B-0R15F2.pdf
Description:
RES 0.15 OHM 1% 15W TO220
Shipping
Inventory:100
Comments
FPR2B-0R15F2 Specifications
Resistance:
150 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
15W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.598" (15.20mm)