Bourns Inc. FW10A6R20JA
Part No.:
FW10A6R20JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FW10A6R20JA.pdf
Description:
RES 6.2 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:980
Comments
FW10A6R20JA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
FWxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
6.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)