Bourns Inc. FW20A18R0JA
Part No.:
FW20A18R0JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FW20A18R0JA.pdf
Description:
RES 18 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:998
Comments
FW20A18R0JA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
FWxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.472" L (6.00mm x 12.00mm)