Bourns Inc. FW30A1000JA
Part No.:
FW30A1000JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FW30A1000JA.pdf
Description:
RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
Shipping
Inventory:996
Comments
FW30A1000JA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
FWxxA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.630" L (6.50mm x 16.00mm)