Bourns Inc. FW70A15R0JA
Part No.:
FW70A15R0JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.FW70A15R0JA.pdf
Description:
RES 15 OHM 5% 7W AXIAL
Comments
FW70A15R0JA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
FWxxA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.374" Dia x 1.024" L (9.50mm x 26.00mm)