TE Connectivity Passive Product H4P10KFZA
Part No.:
H4P10KFZA
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.H4P10KFZA.pdf
Description:
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:160
Comments
H4P10KFZA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Holco, Holsworthy
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)