VPG Foil Resistors HCX20R000B
Part No.:
HCX20R000B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HCX20R000B.pdf
Description:
RES 20 OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Comments
HCX20R000B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
HC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.169" W (10.70mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)