Riedon products by Bourns HTE24-10MF
Part No.:
HTE24-10MF
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HTE24-10MF.pdf
Description:
RES 10M OHM 1% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
HTE24-10MF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
HTE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 195°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.945" L (8.00mm x 24.00mm)