Riedon products by Bourns HTE52-50MF
Part No.:
HTE52-50MF
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HTE52-50MF.pdf
Description:
RES 50M OHM 1% 5W AXIAL
Comments
HTE52-50MF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
HTE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Thick Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 195°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 2.047" L (8.00mm x 52.00mm)