Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HVR3700004753FA100
Part No.:
HVR3700004753FA100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.HVR3700004753FA100.pdf
Description:
HVR37 1% A1 475K
Comments
HVR3700004753FA100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
HVR37
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
475 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)