Stackpole Electronics Inc LCB10JB20L0
Part No.:
LCB10JB20L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LCB10JB20L0.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 5% 10W AXIAL
Shipping
Inventory:245
Comments
LCB10JB20L0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
LCB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
1.874" L x 0.374" W (47.60mm x 9.50mm)