VPG Foil Resistors MAX100K00T
Part No.:
MAX100K00T
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MAX100K00T.pdf
Description:
RES 100K OHM 0.01% 1/5W RADIAL
Comments
MAX100K00T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)