VPG Foil Resistors MAY2K5000F
Part No.:
MAY2K5000F
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MAY2K5000F.pdf
Description:
RES 2.5K OHM 1% 0.3W RADIAL
Comments
MAY2K5000F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)