Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MBA02040C1471FC100
Part No.:
MBA02040C1471FC100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MBA02040C1471FC100.pdf
Description:
RES 1.47K OHM 0.4W 1% AXIAL
Shipping
Inventory:885
Comments
MBA02040C1471FC100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MBA/SMA 0204 - Professional
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.47 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.4W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)