Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MBB02070C1601FC100
Part No.:
MBB02070C1601FC100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MBB02070C1601FC100.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Comments
MBB02070C1601FC100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MBB/SMA 0207 - Professional
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)