VPG Foil Resistors MBZ368R00B
Part No.:
MBZ368R00B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MBZ368R00B.pdf
Description:
RES 368 OHM 0.1% 1/2W RADIAL
Comments
MBZ368R00B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
368 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.406" (10.30mm)