VPG Foil Resistors MCX40K000B
Part No.:
MCX40K000B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCX40K000B.pdf
Description:
RES 40K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Comments
MCX40K000B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)