VPG Foil Resistors MCZ200R00A
Part No.:
MCZ200R00A
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCZ200R00A.pdf
Description:
RES 200 OHM 0.05% 0.3W RADIAL
Comments
MCZ200R00A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)