Meritek MF12-1000FTR
Part No.:
MF12-1000FTR
Manufacturer:
Meritek
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MF12-1000FTR.pdf
Description:
RES MF 1/8W 100R 1% T/R
Shipping
Inventory:500
Comments
MF12-1000FTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Meritek
Series:
MF
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.071" Dia x 0.134" L (1.80mm x 3.40mm)