KOA Speer Electronics, Inc. MF1/2DC1000F
Part No.:
MF1/2DC1000F
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MF1/2DC1000F.pdf
Description:
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:451
Comments
MF1/2DC1000F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
MF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)