Meritek MF25-10R2FTR
Part No.:
MF25-10R2FTR
Manufacturer:
Meritek
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MF25-10R2FTR.pdf
Description:
RES MF 1/4W 10R2 1% T/R
Shipping
Inventory:500
Comments
MF25-10R2FTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Meritek
Series:
MF
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
10.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)