Riedon products by Bourns MFP55-49R9B1
Part No.:
MFP55-49R9B1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MFP55-49R9B1.pdf
Description:
RES 49.9 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Comments
MFP55-49R9B1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
MFP
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
49.9 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)