Viking Tech MFR0623FADV5620
Part No.:
MFR0623FADV5620
Manufacturer:
Viking Tech
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MFR0623FADV5620.pdf
Description:
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
Comments
MFR0623FADV5620 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Viking Tech
Series:
MFR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
562 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)