KOA Speer Electronics, Inc. MOS1/2CT52R272J
Part No.:
MOS1/2CT52R272J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MOS1/2CT52R272J.pdf
Description:
RES 2.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:989
Comments
MOS1/2CT52R272J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
MOS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.7 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.244" L (2.50mm x 6.20mm)