Ohmite MOX500150RJSE
Part No.:
MOX500150RJSE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MOX500150RJSE.pdf
Description:
RES 150 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:597
Comments
MOX500150RJSE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
MOX500
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)