Vishay Dale MR106250R00TAE66
Part No.:
MR106250R00TAE66
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MR106250R00TAE66.pdf
Description:
RESISTOR 250 OHM 1/4W .01% WW
Comments
MR106250R00TAE66 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
MR100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 145°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)