Vishay Dale MRA-051R250FE12
Part No.:
MRA-051R250FE12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.25OHM 4W 1% AXIAL
Comments
MRA-051R250FE12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
MRA-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.25 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
4W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.167" Dia x 0.562" L (4.24mm x 14.27mm)