Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components NFR25H0002200JR500
Part No.:
NFR25H0002200JR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NFR25H0002200JR500.pdf
Description:
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL
Shipping
Inventory:395
Comments
NFR25H0002200JR500 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
NFR25H
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
220 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)