YAGEO NKN1WJT-52-15R
Part No.:
NKN1WJT-52-15R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NKN1WJT-52-15R.pdf
Description:
RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:597
Comments
NKN1WJT-52-15R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
NKN
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)