Vishay Dale NS00550R00JE12
Part No.:
NS00550R00JE12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NS00550R00JE12.pdf
Description:
RES WIREWOUND 50 OHM 5 WATT
Comments
NS00550R00JE12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
NS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)