Vishay Dale NS01050R00BE12
Part No.:
NS01050R00BE12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NS01050R00BE12.pdf
Description:
RES WIREWOUND 50 OHM 10 WATT .1%
Comments
NS01050R00BE12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
NS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 250°C