Stackpole Electronics Inc NWW5JB20R0
Part No.:
NWW5JB20R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NWW5JB20R0.pdf
Description:
RES 20 OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:206
Comments
NWW5JB20R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
WW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)