Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PAC300002500FAC000
Part No.:
PAC300002500FAC000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PAC300002500FAC000.pdf
Description:
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL
Shipping
Inventory:998
Comments
PAC300002500FAC000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PAC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)